Możesz czuć się zmęczony i wyczerpany, jeśli cierpisz na depresję. Większość pacjentów z tym stanie cierpi z powodu zaburzeń snu, dlatego, dzisiaj przyjrzymy się bliżej powiązaniom między tymi dwoma czynnikami. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Wpływ depresji na sen

Z pewnością próbujesz dowiedzieć się, co objawia się jako pierwsze: uczucie smutku czy problemy ze snem. Szczerze mówiąc, każdy z tych czynników może służyć jako punkt wyjścia.

Osoby cierpiące na bezsenność mogą być bardziej podatne na depresję. W tym scenariuszu deprywacja snu powoduje depresję. Z drugiej strony, emocjonalne i poznawcze zaburzenia smutku mogą wywoływać problemy ze snem u niektórych osób.

Zaburzenia snu mogą być spowodowane depresją zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Na przykład depresja może utrudniać skuteczne samodzielne spanie.

Według badań osoby z depresją mają mniej szybki ruch gałek ocznych (REM) podczas snu. Okres snu REM wpływa na pamięć, koncentrację i nastrój.

W rezultacie skrócony okres snu REM w wyniku smutku może nasilać zarówno psychiczne, jak i fizyczne objawy depresji, takie jak poczucie beznadziejności lub pustki. Poziomy serotoniny, które odgrywają rolę w przejściu od czujności do snu, mogą być dotknięte depresją.

Depresja może również wpływać na Twój sen w następujący sposób:

  • utrudnione wstawanie,
  • częste robienie sobie drzemek w ciągu dnia, co prowadzi do braku produktywności,
  • notoryczne budzenie się w ciągu nocy.

Jakie są problemy ze snem związane bezpośrednio z depresją?

Bezsenność i nadmierna senność to dwa częste problemy ze snem związane z depresją, ale to nie wyklucza możliwości wystąpienia innych. Co gorsza, jeśli masz depresję, możesz mieć więcej niż jeden objaw.

Bezsenność

Możesz być bardziej podatny na depresję, jeśli cierpisz na bezsenność i na odwrót. Bezsenność może być częstsza wśród osób z depresją.

Bezsenność dotyka mniej więcej jedną na dziesięć osób w pewnym momencie ich życia, ale uważa się, że jest jeszcze większa, jeśli masz depresję.

Nadmierna senność

Chociaż rzadsza niż bezsenność, hipersomnia jest zaburzeniem snu ściśle powiązanym z depresją. Może powodować senność w ciągu dnia do tego stopnia, że przeszkadza w codziennych czynnościach.

Jest to objaw depresji atypowej, a średni wiek zachorowania to około 20 lat.

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny to kolejne zaburzenie snu związane z depresją. Jest to stan, w którym górne drogi oddechowe zamykają się wielokrotnie podczas snu.

Chrapanie, które jest głośne, nieprzyjemne i przerywane, a także nadmierna senność lub letarg w ciągu dnia to częste objawy obturacyjnego bezdechu sennego.

Aplikacja Helping Hand – pomoc psychologiczna online

Podsumowanie

Jak widać, istnieje silny związek między zaburzeniami snu a depresją i ważne jest, aby być tego świadomym. Jeśli doświadczamy jednego lub więcej z tych objawów, powinniśmy skonsultować się z psychoterapeutą, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj