Wybór szkoły średniej często determinuje dalszą edukację, dlatego wart jest dokładnych przemyśleń. Uczniowie kończący ośmioletnią szkołę podstawową, wcześniej trzyletnie gimnazjum, stoją przed trudnym zadaniem, ponieważ w młodym wieku muszą podjąć decyzję, która zaważy na ich przyszłości. Nierzadko nie są jeszcze pewni, w jakim kierunku chcieliby podążać, więc tym większą uwagę powinni przywiązać do wyboru placówki, w której będą kontynuować nauczanie.

Zgodnie z zainteresowaniami

Przede wszystkim, wybierając liceum, koniecznie trzeba zastanowić się nad profilem klasy. Tutaj pomocna może okazać się analiza wyników osiąganych w poszczególnych przedmiotach na przestrzeni ostatnich paru lat. Uczeń, który zyskiwał pochlebne oceny za wiedzę z języka polskiego, WOS, historii będzie bardziej skłonny zapisać się do klasy o profilu humanistycznym, z kolei osoba lepiej czująca się w obecności liczb i wzorów łatwiej odnajdzie się w klasie, gdzie na zajęciach dominować będą przedmioty ścisłe. Oferta liceów jest bogata. Szkoły zachęcają nie tylko typowymi profilami klas, ale także mniej standardowymi, które mają ukierunkować uczniów na konkretną ścieżkę np. ekonomiczno-informatyczny, prawniczy, medyczny, sportowy czy dwujęzyczny. Mniej ogólne profile będą odpowiednie dla absolwentów, którzy mają pomysł na siebie i wiedzą, w jakiej linii chcieliby się rozwijać.

Pomocne rankingi

W pierwszej kolejności należy zatem zawęzić krąg placówek do takich, które oferują pożądany profil klas i większą liczbę zajęć z przedmiotów preferowanych przez ucznia. Gdy już się ta sztuka powiedzie, trzeba zastanowić się, które liceum stanowić będzie najlepszy wybór. Tutaj z pomocą przychodzą rozmaite rankingi, dzięki którym można dowiedzieć się, gdzie poziom nauczania jest najwyższy. Głównym kryterium uwzględnianym w rankingach są rezultaty matur z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, a ponadto, brane pod uwagę są również dokonania uczniów na olimpiadach. Rankingi mogą mieć zasięg ogólnopolski albo obejmować mniejsze jednostki podziału administracyjnego w postaci województwa czy powiatu.

Nie tylko liczby

Wyniki osiągane przez szkoły mogą powiedzieć wiele o ich poziomie nauczania w porównaniu do innych placówek oświatowych, ale same liczby nie oddadzą czynników niemierzalnych. Atmosfera, podejście do uczniów czy zajęcia dodatkowe także wpływają na decyzję. Warto poszukać informacji na forach i w mediach społecznościowych, zasięgnąć opinii u starszych znajomych i absolwentów liceów, którzy niewątpliwie mogliby opowiedzieć o nastrojach panujących w szkole i rozwiać wątpliwości, jakich podczas wyboru liceum nie brakuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj