Nie sztuką jest dać dziecku zabawkę która je zajmie. Sztuką jest podarować taką zabawkę, która przyspieszy jego rozwój umysłowy i ruchowy! Takie możliwości dają zabawki edukacyjne, stworzone w taki sposób, ażeby uczyć w sposób budzący zainteresowanie i dający dziecku masę radości.

Od czego zależy wybór zabawki edukacyjnej?

Podstawowym kryterium jest tu wiek dziecka i jego stopień rozwoju. Warto w tym przypadku spojrzeć na swoją pociechę obiektywnym okiem – zakup zabawki zbyt zaawansowanej w stosunku do aktualnego stopnia rozwoju może spowodować tylko tyle, że zostanie ona zepsuta zanim latorośl nauczy się nią posługiwać! Nie róbmy zatem z najmłodszych geniuszy na siłę – możemy w ten sposób zrobić dziecku dużą krzywdę!

Zabawki edukacyjne dla najmłodszych

Dzieci do 3 roku życia dopiero uczą się poznawać świat za pomocą zmysłów. Nie warto zatem próbować na siłę uczyć malucha języka angielskiego czy matematyki. Skupmy się na zabawkach nieskomplikowanych, o ciekawych kształtach, wydających podstawowe dźwięki czy wygrywających melodyjki. Nasz maluch na tym etapie musi się nauczyć używać rączek czy też artykułować i naśladować różne dźwięki. Dobrym pomysłem są również proste, drewniane klocki. Pamiętajmy by były na tyle duże, aby zapobiec połknięciu!

Dzieci nieco starsze – powyżej 3 roku życia

Tu oferta zabawek edukacyjnych staje się naprawdę bardzo szeroka. Dobrym pomysłem będzie na przykład „laptop edukacyjny”. Niech nie zwiedzie nas nazwa – nie oznacza to wydawania setek złotych na „prawdziwego” laptopa. Laptop edukacyjny to proste urządzenie, dysponujące zwykle wyświetlaczem i pewną ilością edukacyjnych gier i programów, opartych na nauce słówek w języku angielskim, literek, czy też matematyki. Odpowiednie będą również wszelkiego rodzaju klocki, jednak dziecko w tym wieku poradzi sobie już nawet z bardziej skomplikowanymi. Innych możliwości są setki, od zabawkowych modeli silników spalinowych, do zabawek opartych na opiekowaniu się roślinami. Dopasujmy jednak zabawkę do konkretnego dziecka – na nic zda się nawet najdroższa, jeśli pociecha nie będzie chciała się nią bawić!

Jakie zabawki edukacyjne dla dziecka wybrać?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here