Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w UE brakuje młodych rolników. Z danych Komisji wynika, że jest ich niewiele ponad 6 proc., a średni wiek unijnego rolnika, to 57 lat. Co ciekawe najwięcej młodych rolników w całej Wspólnocie, jest w Polsce. W naszym kraju mimo codziennych trudności wielu młodych ludzi pochodzących ze wsi i związanych z rolnictwem widzi swoją przyszłość w prowadzeniu gospodarstwa.

Co ma wpływ na decyzję o zostaniu rolnikiem?

Na przestrzeni lat zmieniło się podejście młodych ludzi do rolnictwa. Tym samym decyzja o prowadzeniu gospodarstwa rolnego wynika z innych czynników. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zostanie rolnikiem w związku z wykształceniem i zainteresowaniami. Coraz więcej rolników ma wykształcenie średnie techniczne o kierunku mniej lub bardziej związanym z prowadzeniem gospodarstwa. Wielu ma też wykształcenie wyższe o profilu rolniczym. Jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja była zgoła odmienna. Większość rolników zostawała nimi niejako z konieczności, przejmując gospodarstwa po rodzicach czy dziadkach. Część z nich prowadziła wspólne gospodarstwo np. ze starszym rodzeństwem.

Jakie są wymogi nowoczesnego rolnictwa?

Młodzi rolnicy doskonale wiedzą, że by efektywnie i z zyskiem prowadzić gospodarstwo muszą być na bieżąco z takimi zagadnieniami, jak cena żywca, zbóż, pasz i nawozów. By tak mogło się stać, muszą śledzić nierzadko dynamicznie zmieniającą się sytuację na giełdach rolniczych. Kontrole cen żywca czy zbóż zapewnią portale rolnicze, które zamieszczają aktualne cenniki wraz z wiadomościami z rynków. Podobnie sytuacja ma się z nawozami i paszami.
Kolejną istotną kwestią jest konieczność podążania za nowościami technologicznymi. To z kolei powoduje, że nowoczesny rolnik musi uczestniczyć w targach i wystawach rolniczych, gdzie prezentowany jest nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze. Na szczęście w naszym kraju tego rodzaju imprez nie brakuje. W ciągu roku jest ich kilkadziesiąt i każdy rolnik w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od gałęzi rolnictwa, na której postanowi się skupić, może znaleźć coś dla siebie.

Produkcja roślinna czy zwierzęca?

Skupić się na produkcji roślinnej czy na hodowli? Przed tego rodzaju dylematem staje wielu rolników. Oczywiście każdy rodzaj produkcji ma swoje plusy i minusy. Ceny żywca i ceny zbóż stale się zmieniają. Nowoczesne gospodarstwo wymaga inwestycji w maszyny. Zwierzęta potrzebują najlepszych jakościowo pasz, a rośliny odpowiednich nawozów. W Polsce w związku z dużym rozdrobnieniem rolnictwa wielu gospodarzy decyduje się prowadzić obie te produkcje równolegle. Nawet jeśli w większym stopniu stawiają np. na produkcję zwierzęcą, to i tak dodatkowo trudnią się hodowlą zwierząt, chociażby jedynie na swoje potrzeby.

Jak widać, młody rolnik staje przed wieloma problemami, pytaniami i wyzwaniami. Jednak należy przyznać, że jest też wiele możliwości. W dzisiejszych czasach śledzenie cen żywca, zbóż czy nawozów nie jest już tak problematyczne, jak jeszcze kilkanaście lat temu, a szkolenia, targi i wystawy dają możliwość zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi i pozyskanie wiedzy oraz kontaktów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj