O ile matematyka w klasach 1-3 zazwyczaj nie sprawia dzieciom problemów, tak kłopoty pojawiają się w już w klasie 4. Przede wszystkim materiał staje się zdecydowanie bardziej trudny, a jednocześnie jest go więcej. Oczywiście korzystając z podręczników „Matematyka-klasa 4” dzieci mnoga sporo się nauczyć, ale bardzo przydatne są także pomoce naukowe, dzięki którym nauka będzie łatwiejsza, a uczniowie będą osiągać zdecydowanie lepsze wyniki. Z jakich pomocy warto więc korzystać?

Ułamki, ach te ułamki

Bądźmy szczerzy, matematyka nie jest ulubionym przedmiotem wielu uczniów. Powodu takiego stanu rzeczy może być wiele, jednocześnie część z nich leży także po stronie nauczycieli, którzy nie potrafią zachęcić dzieci do niej. A przecież uczenie w szkole nie jest pierwszą, lepszą pracą, lecz swoistym powołaniem. Dlatego korzystanie z pomocy dydaktycznych tak bardzo się przydaje. Szczególnie, że podręczniki do klasy 4 z matematyki do szkoły podstawowej obejmują już ułamki. Aż chce się westchnąć myśląc o nich, wszak są czystą przyjemnością, szczególnie, że później pojawia się już geometria. Nie mniej w ich nauce niezbędne są wręcz pomoce naukowe. Wszystkim matematykom polecamy „Magnetyczne jabłka – ułamki – jabłka ułamkowe”. Otóż dzięki nim dzieci mogą lepiej zrozumieć ułamki, a poznają je na przykładzie, który można podzielić na rożne sposoby. To pozwoli doskonale zobrazować temat, a przecież większość osób jest wzrokowcami. Jednocześnie warto zauważyć, że uczniowie nie tylko zapoznają się z pojęciem ułamków, ale również uczą się porównywać, a także dodawać i odejmować ułamki. Taka pomoc dydaktyczna przyda się także rodzicom, którzy chcę przećwiczyć tę tematykę.

Ćwiczenie czyni mistrza

Oczywiście nauka ułamków nie jest taka łatwa dla wszystkich dzieci, a przy tym trwa dosyć długo. Dlatego też warto na lekcji korzystać z magnetycznego koła ułamkowego, które przywiesza się do tablicy. taka pomoc dydaktyczna pozwala także na świeżo powtarzać przerobiony już materiał, ale i tłumaczyć nieco trudniejsze zagadnienia ułamkowe. Jednocześnie warto, aby każde dziecko wykonywało przy tablicy jakieś ćwiczenie, dzięki temu jeszcze przez kartkówką będzie można sprawdzić postępy, a w razie konieczności ponownie powtórzyć materiał.

Do pracy w grupie

Raz na jakiś czas warto podzielić klasę na kilka grup. Takie ćwiczenia uczą współpracy, ale również zacieśniają więzi między uczniami. Jak wiadomo również geometria wielu osobom sprawia problem, dlatego rekomendujemy skorzystanie z pomocy naukowych do jej nauki, ale w określonych grupach. Taki zestaw dydaktyczny pomoże uczniom zrozumieć pojęcia z dziedziny figur geometrycznych. Warto wybrać ten, który zawiera zawiera 5 kształtów takich jak: kwadrat, koło, sześciobok, trójkąt, prostokąt, ale dostępne są w 3 kolorach, 2 rozmiarach oraz 2 grubościach. Dzieci dzięki temu mogą nauczyć się ich rysowania, ale również zrozumieć ich budowę, a jak wiadomo, jeżeli już na samym początku pozna się geometrię, to w późniejszych latach nie będzie z nią problemu. Zadanie na lekcji będzie polegać na tym, aby wspólnie skonstruować np. jakąś figurę czy też ją narysować, ale wspólnie, gdzie każdy uczeń musi mieć swój wkład.

Uniwersalny zestaw tablic dydaktycznych

Jak wiadomo bardzo ważną rolę w procesie edukacji dzieci odgrywa nauczyciel, ale lata pracy mogą powodować, że jego kreatywność maleje i wiele rzeczy robi z przysłowiowego automatu. Dlatego, aby temu zapobiec, a jednocześnie ułatwić pracę wszystkim pedagogom polecamy tablice dydaktyczne. Najlepiej zdecydować się na te przedstawiające liczby naturalne, ale również wartość bezwzględną. Polecamy wzory skróconego mnożenia, kolejność wykonywania działań, dziesiątkowy układ pozycyjny, czy takie przedstawiające jednostki czasu i jednostki masy. Taka pomoc ułatwi pracę pedagogom, ale i naukę uczniom.

Można powiedzieć, że 4 klasa jest decydująca, co do tego czy dziecko polubi matematykę czy też nie. A jednocześnie materiał jest już zdecydowanie trudniejszy niż w klasach 1-3. Dlatego tak ważne jest korzystanie z różnych pomocy naukowych, które zdecydowanie ułatwiają naukę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj