Jako rodzice często zastanawiamy się, co wyjdzie naszym dzieciom na dobre. Staramy się dopasować nasze metody wychowawcze do ich osobowości i wieku.

Droga do samodzielności

Warto zastanowić się, czego na pewnych etapach dziecko powinno się nauczyć i jakie umiejętności warto w nim kształtować. Kiedy dziecko idzie do przedszkola bardzo ważne jest to, żeby nauczyć je podstawowej samodzielności. Powinno potrafić samo się ubierać i warto mu ułatwić wykonywanie tych czynności przez kupowanie ubrań, które nie są zbyt kłopotliwe. Dotyczy to bluzek, koszul, spodni, a także obuwia. Warto wybierać buciki, które będą zapinane na rzepy lub będą miały elastyczne gumki. Dzięki temu maluch doskonale poradzi sobie z ich wkładaniem i ściąganiem.

Ważne początki i samoobsługa

Warto wyrobić w nim zwyczaj dokładnego mycia rąk i korzystania z toalety bez pomocy dorosłych. Dziecko będzie miało satysfakcję, że wykonuje coś samodzielnie i przyczyni się to do jego szerokiego uśmiechu na twarzy. W przedszkolu będzie doskonale radziło sobie z podstawowymi sprawami, a my będziemy mieć poczucie, że wychowujemy młodego człowieka, który doskonale poradzi sobie w życiu. Warto również ćwiczyć wycinanie czy lepienie z plasteliny. Dzięki temu kształtuje się motoryka mała i zręczność. Przyczynia się to do tego, że maluch będzie lepiej radził sobie podczas nauki pisania.

Dobre nawyki

Zwracanie uwagi na prawidłowe trzymanie ołówka czy kredek przyczynia się do wyrobienia pozytywnych zwyczajów. Dobrze jest spędzać z dziećmi czas na wspólnym kolorowaniu i czytaniu. Powinno ono również wiedzieć, że w pewnych momentach dnia musi samo organizować sobie czas i zabawę. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku dzieci zbyt małych, jednak 4 i 5-latki są na etapie, który pozwala wyrabiać w nich coraz większą miarę samodzielności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj