Ziemia jest naszym wspólnym domem. Wszyscy musimy o nią wspólnie dbać. Warto wiedzieć skąd pochodzi nasza planeta i jak się rozwijała. Teoria ewolucji jest najbardziej popularna i najszerzej rozpowszechniona. Jednak warto także wiedzieć co nieco o wiedzy o stworzeniu. Jest to nurt naukowy, który rozwija się nieustannie.

Czym jest wiedza o stworzeniu?

Wiedza o stworzeniu to pogląd zgodnie, z którym życie na ziemi zostało stworzone w pierwotnej formie przez Boga. Więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://ewolucjamyslenia.pl/. Można wyróżnić:

  • teorie młodej ziemi – zakłada, że Ziemia ma około 10 tysięcy lat i wraz z jej powstałem narodziło się życie człowieka, wszech świat został stworzony przez Boga. Wszelkie rośliny i zwierzęta pochodzą z osobnych źródeł, wszystkie organizmy żywe obecne na ziemi zostały stworzone w przeciągu 24 godzin. Ludzie i małpy nie mają wspólnego pochodzenia.
  • teorie starej ziemi – według jego założeń biblijny opis jest traktowany bardziej metaforycznie. Wszechświat został stworzony z niczego, a Ziemia została wybrana jako „kolebka” życia. Kolejno kreowała się atmosfera ziemi, powstała para wodna, uformowały się kontynenty i wody, a także zostały utworzone różne morskie organizmy, zwierzęta lądowe, a na końcu człowiek.

Co warto wiedzieć o wiedzy o stworzeniu?

Wiedza o stworzeniu jest traktowany jako swojego rodzaju krytyka ewolucjonizmu. Zwolennicy tego poglądu wskazują kilka założeń ewolucjonizmu, które nie zostały należycie wyjaśnione. Przykładem może być brak możliwości zaobserwowania makroewolucji, pochodzenie człowieka nie jest do końca jasne, istnieje problem z wyjaśnieniem pochodzenia ptaków, niektóre organelle komórkowe nie wyjaśniają prawa ewolucji, nie można bezpośrednio zaobserwować form przejściowych.

Wiedza o stworzeniu a program szkolny

W wielu krajach próbowano dopuścić wiedzę o stworzeniu do programu szkolnego. W USA wiele razu podejmowano próby, jednak każda z nich została odrzucona. Bardzo ciekawa sytuacja miała miejsce w Serbii. To tam w 2004 roku podjęto decyzję o wycofaniu ewolucjonizmu z programu nauczania i zastąpienie go przez kreacjonizm. Decyzja ta była bardzo szeroko komentowana i wywołała dość duży sprzeciw wśród naukowców i wiele osób publicznych czy słusznie?

Spór o pochodzenie planety trwa nieustannie. Do najpopularniejszych kierunków należy ewolucjonizm, który w tej dziedzinie wiedzie absolutny prym. Jednak warte uwagi są także inne poglądy jak np. wiedza o stworzeniu. Warto skierować swoje myślenie na właściwe tory i otworzyć się na nowe możliwości. Wiedza o stworzeniu wyjaśnia wiele sprzecznych treści i pozwala na uzasadnienie zjawisk i sytuacji, które w ewolucjonizmie od dawna budzą obawy i sprzeczności. Wiedza o stworzeniu to bardzo logiczne i ciekawe rozumowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj