Wybór odpowiedniej ścieżki kariery to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza dla młodych osób, które nie do końca wiedzą jeszcze, co chciałyby robić w życiu. Na szczęście obecnie możliwości jest naprawdę dużo.

Coraz częściej absolwenci szkół średnich decydują się na kierunki związane z branżą medyczną. Doskonałym tego przykładem jest kierunek asystentka stomatologiczna. Łódź, Kraków, czy Wrocław to tylko kilka przykładów miast, w których bez problemu znajdziemy szkoły oferujące edukację właśnie w tym kierunku. Czy warto więc spróbować swoich sił w tym zawodzie?

Asystentka stomatologiczna – zakres obowiązków

Już sama nazwa tego zawodu brzmi zachęcająco, ale wiele osób nie do końca wie, czym tak naprawdę zajmuje się taka osoba pracująca w gabinecie dentystycznym. Warto zaznaczyć, że asystentka nie może samodzielnie przeprowadzać żadnych zabiegów. Jest ona jednak ogromnym wsparciem dla lekarza, znacząco ułatwiając mu codzienną pracę.

Osoba na takim stanowisku może zajmować się umawianiem pacjentów na wizyty, a także prowadzeniem wszelkiej dokumentacji wymaganej do właściwego funkcjonowania gabinetu lub poradni stomatologicznej. Bardzo często odpowiada ona również za przygotowanie stanowiska pracy dentysty oraz wszystkich potrzebnych mu narzędzi, materiałów, preparatów oraz leków. To właśnie asystentka przygotowuje też pacjentów do zabiegów oraz współpracuje z lekarzem podczas ich wykonywania.

Gdzie zdobyć wykształcenie?

Wbrew pozorom nie trzeba iść na studia, aby zdobyć odpowiednie wyksztalcenie w tym zawodzie. Istnieje mnóstwo szkół policealnych oferujących edukację na kierunku asystentka stomatologiczna. Łódź (Studium Pracowników Medycznych i Społecznych), Warszawa, Gdańsk, czy Rzeszów – w każdym z tych miejsc bez większych problemów znajdziemy właśnie taką placówkę. Nauka w nich trwa jedynie 2 semestry i jest zakończona egzaminem, dzięki któremu możemy zdobyć upragniony dyplom. To właśnie on daje nam możliwość szukania zatrudnienia w tym zawodzie, a ofert pracy jest naprawdę sporo.

Czy warto zostać asystentką w gabinecie dentystycznym?

Jak już wiemy, możemy się kształcić i odbyć praktyki właściwie w każdym większym mieście w Polsce, takim jak Katowice, Kraków albo Łódź. Asystentka stomatologiczna to zawód, który bywa wymagający, ale jednocześnie daje mnóstwo satysfakcji. Oczywiście ciężko jest jednoznacznie określić, na jak wysokie zarobki może liczyć osoba tuż po szkole policealnej. Zależą one bowiem nie tylko od umiejętności i doświadczenia takiego specjalisty, ale też od województwa, w którym szukamy zatrudnienia oraz od wielkości konkretnego gabinetu lub poradni stomatologicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj