Pedagogika to dziedzina nauki skupiająca się na kwestiach wychowania i edukacji, a także niezmiennie popularny kierunek studiów. Coraz więcej słyszymy jednak o nowoczesnej pedagogice, czyli edukacji prorozwojowej. Czym ona jest?

Czym jest edukacja prorozwojowa?

Jak sama nazwa wskazuje, edukacja prorozwojowa stawia przede wszystkim na rozwój jednostki i jego aktywne wspieranie oraz odpowiednie ukierunkowywanie – nie ogranicza się przy tym do klasycznych metod pedagogicznych, które często oparte są na przekazywaniu samej wiedzy i umiejętności. W edukacji prorozwojowej ważna jest stymulacja rozwoju dziecka, odkrywanie jego predyspozycji i naturalnego potencjału, a także badanie i adekwatne reagowanie na konkretne zachowania wychowanka.

Dzięki znajomości mechanizmów rozwoju człowieka, specjaliści w dziedzinie edukacji prorozwojowej mogą efektywnie wspierać dzieci w wieku szkolnym poprzez dostosowanie różnego rodzaju działań edukacyjnych do ich indywidualnych potrzeb oraz zastosowanie w swojej pracy wychowawczej chociażby elementów coachingu i tutoringu. W efekcie edukacja przynosi dużo lepsze efekty oraz powoduje kompleksowy, zrównoważony rozwój danej osoby z uwzględnieniem jej naturalnych talentów i niedoskonałości.

Nowoczesna pedagogika

W odróżnieniu od klasycznej pedagogiki edukacja prorozwojowa to nie tylko wiedza akademicka, której kanony ustalono kilkadziesiąt lat temu. Znajomość pedagogiki uzupełniają w niej między innymi praktyczna wiedza o nowych mediach i technologiach czy innowacyjne, nowoczesne metody edukacyjne wykorzystujące wszechobecny postęp technologiczny do celów edukacyjnych. Ważną rolę odgrywają w niej także zasady mentoringu i doradztwa, stawiające eksperta edukacji prorozwojowej w roli osoby nie tylko wspierającej, ale i ukierunkowującej rozwój swojego wychowanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj