Wiek 14 – 15 lat to taki czas, kiedy jeszcze nie do końca większość młodych ludzi wie, co chcesz robić w dorosłym życiu. Z drugiej strony, jest to również czas wyboru szkoły ponadpodstawowej. co w pewnym sensie wpływa także na dalsze życiowe kroki. Dotychczas najczęściej wybierane były szkoły ogólnokształcące, ale powoli zaczyna się to zmieniać i do łask wracają technika. I właśnie o tym ten tekst. Dowiesz się z niego jak wybrać dobre technikum.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze technikum?

Cały proces wyboru szkoły musimy zacząć od zastanowienia się w czym jesteśmy najlepsi, jakie przedmioty nas najbardziej interesują, jakie mamy zainteresowania. Jeśli już taką wiedzę posiadamy, powinniśmy zdecydować się na naukę w technikum. Technikum to taka szkoła, w której oprócz przedmiotów ogólnokształcących, będziesz mieć też te specjalistyczne, zawodowe. Wybór odpowiedniego technikum warto więc zacząć od przejrzenia kierunków, jakie w danej szkole są prowadzone. Jeśli znajdziemy coś, co łączy się z naszymi zainteresowaniami i planami na przyszłość zawodową, to właśnie do tej szkoły i na ten konkretny profil powinniśmy rekrutować.

Jakie profile w technikach są najbardziej popularne?

Technika przeżywają obecnie swoją drugą młodość, a pewne kierunki są naprawdę tak bardzo popularne, że ciężej się do nich dostać niż do elitarnych liceów. Te bardziej popularne profile w technikach to np. technik – informatyk, technik – mechanik, technik – ekonomista, technik – weterynarii czy technik – żywienia. Warto jednak, przy wyborze, kierować się własnymi zainteresowaniami i tym w czym czujemy się dobrze, a nie popularnością danego kierunku.

Co nam daje wybór technikum?

Technikum daje nam nie tylko maturę z przedmiotów ogólnych,a co za tym idzie otwiera drogę na studia, ale przede wszystkim daje ono konkretne kwalifikacje. Ukończenie technikum daje również dyplom, który potwierdza te kwalifikacje zawodowe. Mamy więc dwie pieczenie na jednym ogniu. Maturę oraz tytuł zawodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj