Doskonale wiesz, jak istotną rolę odgrywa w życiu znajomość języków obcych i chcesz zapewnić swojemu dziecku najlepszy start w przyszłość? Nie wiesz jednak, jak dokonać wyboru odpowiedniego kursu językowego i na jakie aspekty zwrócić uwagę? Bez obaw! Doskonale trafilłeś/aś! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i pozwoli na podjęcie najlepszej decyzji.

Wybierz kurs o odpowiednim poziomie językowym

Wybierając kurs językowy dla dziecka warto zacząć od określenia poziomu znajomości języka naszej pociechy i sprawdzić, co zapamiętała z dotychczasowej nauki. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dziecko nie będzie się nudzić na zajęciach, na których wszystko już wie, ani nie zniechęci się zbyt wysokimi wymaganiami na lekcjach o poziomie językowym przewyższającym jego umiejętności. Jeśli młody uczeń opanował już swobodną komunikację, najlepszym wyborem będzie np. nauka języka angielskiego z native speakerem. Jeżeli natomiast Twoje dziecko poznaje język zupełnie od podstaw, lepiej postawić np. na kurs języka niemieckiego prowadzony po polsku.

Zrezygnuj z długich lekcji na rzecz krótszych i częstszych zajęć

Chociaż dzieci potrafią przyswajać wiedzę w zaskakująco szybkim tempie, dużo większym niż dorośli, to mają również większe problemy z utrzymaniem koncentracji. Dlatego niemiecki lub angielski dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym powinien być prowadzony w formie krótkich 15/30 – minutowych zajęć. To średni czas, w którym dzieci potrafią utrzymać skupienie, po jego upływie zaczynają się nudzić i szukać nowych bodźców. Z tego powodu lepiej postawić na np. 20 -minutowy kurs języka niemieckiego, który będzie odbywał się trzy razy w tygodniu niż godzinne zajęcia raz na tydzień.

Kurs indywidualny czy grupowy?

Chociaż zajęcia indywidualne mogą wydawać się bardziej efektywną formą nauczania, dzięki której dziecko jest w stanie przyswoić więcej informacji, a lektor poświęca mu całą swoja uwagę, to mali uczniowie dużo lepiej czują się uczestnicząc w zajęciach grupowych. Angielski dla dzieci prowadzony w towarzystwie rówieśników pozwala wchodzić w interakcje z przyjaciółmi oraz uczestniczyć w grach i zabawach, a dzięki temu motywuje do nauki i rozwija w dziecku kompetencje społeczne.

Wybierz kurs z ciekawym programem dydaktycznym

Podczas wyboru właściwego kursu językowego warto zwrócić uwagę to, jaka jest forma prowadzenia zajęć – nie każda szkoła języków obcych w Krakowie czy Warszawie będzie sobie równa. Z pewnością nauka języka angielskiego w tradycyjnej sali lekcyjnej w dużej grupie kursantów będzie kojarzyć się dziecku z lekcjami szkolnymi i dodatkowo zniechęcać do zgłębiania wiedzy. Warto więc postawić na zajęcia, które będą wykorzystywały mniej tradycyjne podejście, lepiej przystosowane do upodobań młodych uczniów.

Postaw na doświadczoną kadrę pedagogiczną

Zanim zdecydujesz się na wybór danej szkoły językowej, nie zapomnij sprawdzić kompetencji lektorów, którzy w niej nauczają. Często stosowaną praktyką jest, że centra językowe umieszczają na swojej stronie internetowe informacje o doświadczeniu, specjalizacji i certyfikatach zdobytych przez kadrę pedagogiczną. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że lektorzy posiadają niezbędne kwalifikacje i będziesz mógł/a im zaufać. Warto jednak pamiętać, że kompetencje niekoniecznie muszą być mierzone w latach doświadczenia – lepiej zwrócić uwagę na dodatkowe szkolenia i wypracowaną metodę nauczania.

Sprawdź opinie innych rodziców

Znalezienie odpowiedniego kursu językowego dla dzieci może okazać się tym trudniejsze, im w większym mieście mieszkamy. Mnogość możliwości wcale nie ułatwia wyboru. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić, jak dana szkoła języków obcych w Krakowie czy Poznaniu jest oceniana przez innych rodziców. Możesz poradzić się rodziny, znajomych, sprawdzić opinie w Internecie czy wypytać zaprzyjaźnione mamy na szkolnej wywiadówce – im większe rozeznanie, tym większe szanse na to, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będziecie zadowoleni z wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj