Talent plastyczny to dar, który trzeba pielęgnować i rozwijać. Oczywiście nic na siłę. Niektórzy potrafią pięknie rysować, ale nie chcą wiązać z tym swojej przyszłości zawodowej.
Jak zacząć malowanie akrylami
Początki zawsze są trudne, ale wprawa czyni mistrza. Malowanie farbami akrylowymi daje duże możliwości i przynosi jeszcze więcej satysfakcji. Nie jest jednak techniką łatwą, więc osoby chcące malować akrylami powinny zapisać się na kurs, który zapozna je z tego typu malarstwem od strony teoretycznej i praktycznej. To bardzo ważne, by umiejętnie posługiwać się paletą barw, perspektywą, przekazywać własne postrzeganie rzeczywistości. Kursant ma także możliwość poznania różnych trików, które wpłyną na ostateczny efekt obrazu. Nie bez znaczenia są podpowiedzi w jakie farby, pędzle i inne materiały należy się zaopatrzyć.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.crea-szkola.pl/.
Niezbędne przybory
Przed przystąpieniem do malowania należy najpierw zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, czyli farby, pędzle oraz płótno. Takie zakupy najlepiej robić w specjalistycznym sklepie dla plastyków, zawsze można liczyć na fachową pomoc.
By zacząć malować akrylami wystarczy zestaw podstawowych kolorów, które posłużą do stworzenia własnej niepowtarzalnej palety. Farby powinny mieć wyraźną pigmentację, ułatwia to uzyskanie wielu pośrednich barw. Dobrej jakości farba akrylowa przeznaczona do malarstwa artystycznego powinna składać się tylko z pigmentu i żywicy akrylowej. Dzięki temu kolory na obrazie przez bardzo długi czas będą trwałe. Farby zawierające wypełniacze szybko zmieniają swoje nasycenie pod wpływem promieni słonecznych.
Oczywiście potrzebne będą także pędzelki. Na początek wystarczą 2, 3 o różnej grubości i kształcie. Grubszy pędzel płaski i okrągły będą służyły do wykonania tła i większych elementów, cienki pędzelek przeznaczony jest do wykonywania drobnych elementów i plam. Najlepsze są pędzle z naturalnego włosia, po zakończeniu malowania należy je dokładnie umyć i pozostawić do wyschnięcia.
Malowanie akrylami warto zacząć od malowania na papierze. Pozwoli to nabrać wprawy bez ponoszenia dużych kosztów. W miarę nabierania wprawy można malować na płótnie, kartonie, płycie wiórowej, drewnie, metalu. Podobrazie trzeba wcześniej zagruntować samodzielnie lub kupić płótno już zagruntowane.
Osoby bardziej zaawansowane w malowaniu akrylami powinny zaopatrzyć się jeszcze w dodatkowe akcesoria, jak szpachle, palety do akryli, media malarskie i domieszki. Pozwalają one na uzyskanie odpowiedniej gęstości farby, mogą spowolnić jej schnięcie.
Techniki malarstwa akrylowego
Malowanie akrylami stało się popularne dopiero w XX w. dzięki przedstawicielom pop artu, a zwłaszcza Andy Warholowi. Farby akrylowe są uniwersalne, łączą w sobie zalety farb olejnych i akrylowych. Takie efekty można osiągnąć dzięki różnorodnej konsystencji farb akrylowych.
Jeśli chcesz malować techniką olejną, to na narysowanym szkicu nakładasz warstwę farby, czekasz aż wyschnie i możesz nanosić kolejne warstwy. Warto pamiętać, że farba akrylowa szybko schnie, więc jeśli chcesz nakładać kolejne warstwy, to nie musisz długo czekać. Ich zaletą jest również możliwość zmywania, jeśli zmieniłeś koncepcję lub chcesz dokonać poprawek, to za pomocą wilgotnej gąbki możesz usunąć zbędne elementy i zastąpić je nowymi.
Aby malować akrylami jak farbami akwarelowymi należy rozcieńczyć je wodą i nanosić na mokry lub suchy podkład. Sporym utrudnieniem jest szybki czas schnięcia farby, więc obraz można tylko retuszować. Zmiana całej koncepcji pracy jest raczej niemożliwa.
Farby akrylowe dzięki swojej różnej konsystencji pozwalają łączyć malarstwo z innymi technikami artystycznymi, np. kolażem, formami strukturalnymi (trociny, gips).
Malowanie na płótnie
To bardzo duże wyzwanie dla osób, które chcą malować akwarelami. Najlepiej zacząć od zakupu gotowych i zagruntowanych podobrazi. To różnej wielkości płótna bawełniane naciągnięte na blejtramy. Najczęściej są zagruntowane i gotowe do nakładania farby, co znacznie skraca czas malowania.
Obraz należy zacząć od zrobienia ogólnego szkicu ołówkiem lub cienkim pędzelkiem, szkic w zasadzie określa poszczególne przestrzenie, natomiast nie wyznacza konkretnych kształtów.
Kolejnym etapem jest naniesienie warstw podstawowych. Możesz to zrobić za pomocą szpachelki lub pędzla, ważne by pokrywały płótno dokładnie.
Teraz możesz zacząć malować swój wybrany obraz, może być to twoja wizja otaczającej rzeczywistości lub naśladownictwo znanych obrazów. Tematyka nie ma większego znaczenia, ważne że chcesz zacząć malować.
Naukę malowania akwarelami warto zacząć od nakładania odpowiedniego tła, musi ono dokładnie pokrywać odpowiednią część podobrazia, po wyschnięciu można nanosić kolejne warstwy. Zaletą farb akrylowych jest możliwość stosowania ich w różnych konsystencjach (rozcieńczenie), co pozwala na uzyskanie różnych faktur na obrazie. Tło można nanosić farbą średniej gęstości, a poszczególne elementy bezpośrednio farbą z tuby, będą miały wypukłą strukturę. Oczywiście możliwości wykorzystania farb akrylowych jest znacznie więcej.
Kolory farb akrylowych są bardzo wyraziste i głębokie, ale dzięki mieszaniu ich na palecie masz możliwość uzyskania dodatkowych kolorów i odcieni. Warto z nimi eksperymentować, bo farby akrylowe można łatwo zmyć wodą i ponownie nanieść nowe elementy obrazu. Musisz jednak pamiętać, że farby akrylowe należą do farb szybkoschnących, więc na podjęcie decyzji nie masz dużo czasu.
Od czego zacząć?
Pierwsze kroki zawsze są trudne, na początku pracy z farbami najważniejszym problemem jest trema i obawa przed efektem końcowym. Na początku może to trochę paraliżować rękę, ale z czasem stanie się swobodniejsza. Malarstwo to przede wszystkim ekspresja i wyrażanie własnych uczuć. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to najlepiej zacznij od pejzaży z małą ilością detali, np. wschodu lub zachodu słońca, plaży, morza. Takie tematy pozwalają na dużą swobodę perspektywy, zabawę kolorami i fakturą obrazu. Nie zawsze do namalowania wody, chmur musisz używać pędzla. Bardzo ciekawe efekty możesz osiągnąć także dzięki gąbce, ściereczce. Takie i podobne triki można poznać na kursach dla początkujący malarzy.
Malarstwo to przede wszystkim pasja, nie zawsze musi wiązać się z karierą zawodową. Wiele osób pracujących poza branżą artystyczną chętnie relaksuje się przy sztaludze z pędzlem w ręce. Za pomocą kolorów, linii mogą przekazywać własne emocje i nastrój. Nie liczą na wystawy i prestiżowe nagrody, malarstwo daje im satysfakcję i możliwość przekazania własnych odczuć.