Wiele osób, zanim uda się do gabinetu terapeutycznego, zastanawia się, na czym polega psychoterapia i jak sesje terapeutyczne mogą rozwiązać dane problemy. Psychoterapia online działa i wskazują na to statystyki, a relacja terapeutyczna wspiera pacjenta, podwyższając komfort jego życia.

Czy warto w trudnych momentach poszukać wsparcia i zaopiekować się własnym życiem? Jak najbardziej, a niejeden psycholog online potwierdzi, że efekty psychoterapii wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i tym samym pacjent powoli wychodzi z kryzysu.

Na czym polega psychoterapia indywidualna? Czy taka forma psychoterapii działa?

Psychoterapia indywidualna to nic innego, jak cykliczne spotkania na psychoterapii online pacjenta ze specjalistą. Spotkania terapeutyczne odbywają się co najmniej raz w tygodniu, a czas trwania psychoterapii wynosi od 50 do 90 minut.

Terapia indywidualna jest pogłębionym procesem poznawczym, w którym pacjent ma okazje przyjrzeć się swoim problemom, a dzięki relacji terapeutycznej skorzystać z pomocy osoby obiektywnej. Psychoterapia online nie zastępuje porady lekarskiej, ale pozwoli wyłapać zaburzenia zachowania, czy inne trudności, na które warto, aby lekarz psychiatra zwrócił uwagę.

Jak wygląda i na czym polega psychoterapia grupowa? Jaki to rodzaj terapii?

Decyzja dotycząca leczenia należy co prawda do pacjenta, ale to, czy pacjent powinien skorzystać z psychoterapii grupowej, czy ze spotkań indywidualnych, zdecydowanie stwierdza specjalista.

Jak wygląda psychoterapia grupowa? Kiedy psychoterapię indywidualną wybierają pacjenci potrzebujący przepracować traumę, to na przykład w leczeniu uzależnień sprawdza się doskonale psychoterapia online grupowa. Okazuje się bowiem, że przy tego typu problemach grupa wywiera skuteczny nacisk w motywacji pacjenta.

Jakie tematy poruszać na spotkaniu z psychologiem online?

Jak wygląda psychoterapia i ile wynosi czas trwania terapii? To wszystko zależy od danego nurtu i samego specjalisty. Jeśli zastanawiasz się, jakie tematy poruszać, to z całą pewnością na sesję możesz zgłosić się z:

  • zaburzeniami odżywiania;
  • jeśli frasuje Cię śmierć bliskiej osoby;
  • masz problem, by ocenić obiektywnie własne możliwości służbowe;
  • Twojemu poczuciu bezpieczeństwa towarzyszą wyraźne obawy;

Bez względu na rodzaj nurtów psychoterapii, jeśli korzystasz z pomocy psychoterapeuty, powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb tak, byś czuł się swobodnie i ufał terapeucie. Celem terapii bowiem jest zwiększenie Twojego komfortu emocjonalnego i polepszone codzienne funkcjonowanie.

Co się dzieje pomiędzy pacjentem a terapeutą na sesji terapeutycznej?

Aby pacjent korzystający z terapii online odczuł pozytywne jej skutki, musi zostać spełniony jeden warunek. W trakcie psychoterapii pacjent musi poczuć więź z psychoterapeutą i mu zaufać.

Terapia działa, a sam proces terapeutyczny w obliczu problemów może przynieść wiele zawirowań emocjonalnych, dlatego tak ważne jest, by pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem zbudowało się adekwatne zaufanie.

Ma to także drugie dno, bowiem dobra relacja z terapeutą pozwala na wzmocnienie więzi z innymi ludźmi. Terapia tym samym pomaga funkcjonować nawet wtedy, kiedy dokucza Ci niska samoocena.

Co to jest przymierze terapeutyczne i jak wpływa na poczucie wspólnoty, a także poczucie bezpieczeństwa pacjenta?

Długość terapii nie jest wyznacznikiem jakości zażyłości pacjenta i psychoterapeuty, aczkolwiek istotny wpływ na budowanie relacji mają regularne spotkania i ich częstotliwość.

Skuteczność psychoterapii objawi się bowiem tak czy inaczej, bez względu na to, czy to terapia długoterminowa. W budowaniu relacji terapeutycznej pomaga czas i zaangażowanie.

Terapia powoduje, że pomiędzy terapeutą a pacjentem buduje się przymierze na dobre i na złe. Oznacza ono, że terapeuta nie ocenia, nie wydaje opinii, a także że będzie wspierał pacjenta nawet po latach terapii.

Psychoterapia online — formy psychoterapii

Psycholog online prowadzi tak samo skuteczną formę spotkań psychoterapeutycznych, jak fachowiec oferujący wizyty w gabinecie stacjonarnym.

Terapeuta bez względu na rodzaj udzielanej pomocy, może zaoferować psychoterapię z udziałem różnych procesów, które według niego będą adekwatne do Twoich potrzeb.

Terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna jest świetnym rozwiązanie, jeśli potrzebujesz ustawić swoje obecne życie do pionu. Dlaczego? Ponieważ w tym wyjątkowym nurcie, korzystasz z pomocy psychoterapeuty na zasadzie otrzymania zwrotek dotyczących tego, jak sam postrzegasz.

Psychoterapia online w nurcie psychodynamicznym ma na celu zweryfikować Ciebie i Twoje myślenie. Terapeuta słucha uważnie informacji o Twoich problemach, by zinterpretować Ci jako osoba z zewnątrz to, co słyszy.

Efekty tego typu terapii bywają szokujące, bo nagle dowiadujesz się, że wcale nie jest tak, jak to widziałeś. Psychoterapeuta jest obiektywną osobą i stara się zawsze wyłącznie podsumować to, czym dzielić się z psychoterapeutą podczas sesji.

Sesje mające charakter edukacyjny i rozwojowy a skuteczność psychoterapii

Psychoterapię możemy dzielić na wiele nurtów, czasem jest tak, że korzystamy z pomocy psychoterapii online, chociażby dlatego, że nie potrafimy znaleźć rozwiązań na nasze problemy.

Sesje terapeutyczne o charakterze edukacyjnym rozwijają inteligencję emocjonalną, a także kompetencje w zakresie codziennego funkcjonowania i bieżących spraw. W tego typu psychoterapii rozwijasz się i ustawiasz swoje życie według nowo odnajdywanych priorytetów.

Psychoterapia poznawczo behawioralna

Psychoterapia online poznawczo behawioralna to kolejne narzędzie, które umożliwia pacjentowi namierzenie jego problemów i błędnych przekonań.

W nurcie tym psychoterapię prowadzi się na zasadzie ćwiczeń, gdzie terapeuta zadaje pacjentowi zadania do wykonania, które mają na celu odkrycie przed pacjentem źródła jego przekonań.

Terapia jest niezwykle skuteczna, by doszukać się w sobie niezgodnych z samym sobą schematów, a także nabrać nowego punktu widzenia na własne życie i w temacie własnej osoby.

Inne rodzaje psychoterapii

Psychoterapeuta online dysponuje wieloma technikami, które pomagają pacjentom. Terapia opierać się może na technikach relaksacji, a także zajęć, gdzie głównym przedmiotem pracy będzie rysunek terapeutyczny. Na przykład psychoterapia dzieci składa się głównie z rysunków i zabaw.

Terapia poznawczo behawioralna, gdzie psychoterapeuta zaoferuje także terapię EMDR może skutecznie pomóc w pokonaniu lęków. Jeśli doświadczyłeś traumy, to właśnie taka terapia będzie dla Ciebie pierwszym ratunkiem.

Jak pomaga psychoterapia online?

Jak wspomnieliśmy wyżej, psychoterapia online to taka sama forma pomocy, jak terapia stacjonarna. Różnice w sesji polegają wyłącznie na tym, że musisz znaleźć w zaciszu swojego domostwa kącik, w którym będziesz mógł skupić się na rozmowie video i w taki sposób popracować z psychoterapeutą.

Pomimo braku fizycznego kontaktu psychoterapeuta będzie bacznie obserwował Twoje zachowanie, czytając z mowy ciała. Będzie to dla niego wskazówka, co się dzieje w Twoim wnętrzu i dzięki temu psychoterapeuta będzie w stanie lepiej Ci pomóc.

Sesje psychoterapii pomagają w rozwiązywaniu problemów małżeńskich

Psychoterapeuta, to także osoba pierwszego kontaktu, jeśli macie problemy w małżeństwie. Terapia par jest czasem ostatnią deską ratunku dla związku, dlatego nie trzeba obawiać się tej formy psychoterapii.

Psychoterapia online dla par trwa zazwyczaj 90 minut i podobnie, jak w przypadku psychoterapii indywidualnej, na sesji poświęcacie czas każdemu z partnerów, uczycie się siebie słuchać nawzajem, a także dowiadujecie się o swoich potrzebach i lękach.

Psychoterapia dla par to także dobra sposobność do tego, by dowiedzieć się, co kryje się w głębi psychiki partnera.

Czy zmagasz się z zaburzeń odżywiania?

Jeśli jesteś osobą, która wykazuje problemy z odżywianiem; tyjesz lub chudniesz nadmiernie, zajadasz stresy, to psychoterapia online będzie dla Ciebie bardzo pomocna, przy działaniu w problemach z odżywianiem.

Psychoterapia związana z jedzeniem pozwala nabrać dystansu do napięć emocjonalnych, a na sesjach nauczysz się radzić sobie z tym napięciem i konstruktywnie (zamiast zajadania) je rozładowywać.

Psycholog online w zaburzeniach osobowości

Z psychoterapii korzystają także osoby mające problemy z zaburzeniami emocjonalnymi, a także osobowości. Mogą to być problemy z chwiejnym nastrojem, byciem impulsywnym lub bardzo niezdecydowanym.

Psychoterapia online pomaga zniwelować złe emocje, a także uczy, jak radzić sobie z własnym temperamentem.

Leczenie farmakologiczne – kiedy?

O ile psychoterapia pomaga i warto z niej korzystać, wiele osób zastanawia się w którymś momencie, czy powinny sięgnąć po farmakologię.

Kiedy zastosować leczenie farmakologiczne? Jeśli nie radzisz sobie z bólem mentalnym, masz duże spadki nastroju, które sięgają stanów depresyjnych, to może to być sygnał, że czas wybrać się do psychiatry po leki. Najlepiej będzie, jeśli omówisz swoje wątpliwości z psychoterapeutą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj