Wybierając się na studia, wielu z nas zastanawia się, jakie kierunki są najpopularniejsze i dlaczego. Zwłaszcza to drugie pytanie jest bardzo istotne. Popularność danego kierunku studiów nie determinuje wcale jego atrakcyjności pod względem przyszłej pracy!

Kierunki wybierane najczęściej

Niesłabnącą popularnością cieszy się informatyka. Nic dziwnego – rynek na usługi komputerowe wciąż się rozwija a popyt na usługi informatyczne przekłada się na odpowiednią atrakcyjność wynagrodzeń. Z podobnego powodu wielu studentów wybiera automatykę i robotykę. Popularne są również takie kierunki jak prawo, zarządzanie i rachunkowość czy psychologia. Do najpopularniejszych zalicza się również budownictwo.

Skąd popularność tych kierunków studiów?

W wielu przypadkach popularność studiów bierze się z zapotrzebowania na fachowców z konkretnej dziedziny. Na przykład boom na usługi informatyczne powoduje ogromną atrakcyjność finansową takich studiów. W części przypadków duże znaczenie ma prestiż zawodu – tak jest na przykład ze studiami prawniczymi. Niestety, wielu młodych ludzi kieruje się przy wyborze studiów tym, jaki kierunek wybrali znajomi. Nie trzeba chyba mówić, że jest to mało racjonalne podejście…

Czy warto kierować się popularnością przy wyborze kierunku studiów?

Na pewno popularność danego kierunku może być dla nas wskazówką dotyczącą jego atrakcyjności. Jak już jednak wspomniano, na popularność składa się wiele powodów, niekoniecznie racjonalnych. Pamiętajmy aby zastanowić się, czy dany kierunek będzie nam odpowiadał. Nie próbujmy na siłę być informatykami, jeśli mamy uczulenie na nauki ścisłe – to może spowodować jedynie frustrację. Znajdźmy taki kierunek, który naprawdę polubimy – wtedy mamy szansę stać się naprawdę dobrym fachowcem i cieszyć się w przyszłości wykonywaniem pracy, która sprawia nam radość!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj