Uzależnienie od alkoholu już niejednej osobie zniszczyło życie. Alkohol bardzo szybko uzależnia i to w sposób, którego łatwo nie zauważyć. Trudno go wykryć, ale walczyć z nim można tak naprawdę w każdej chwili. Często jednak problem leży w osobie chorej — wiele osób nie dopuszcza do siebie tego, że mogą być uzależnione. Przyczyn alkoholizmu jest wiele, ale za jedną z głównych uznaj się trudny sytuacje życiowe takie jak problemy rodzinne albo zmiany lub trudna sytuacja w pracy.
W naszym kraju alkohol często postrzegany jest jako sposób na rozluźnienie się i odstresowanie. Często chcemy zapomnieć o tym, co dręczy nas na co dzień w życiu prywatnym, niezależnie od tego czy jest to praca i związane z nią terminy lub inne stresory, czy problemy rodzinne, albo problemy w związku. Często po pewnym czasie u osób, które myślą w ten sposób pojawia się przekonanie, ze alkohol pozwala im pracować bardziej wydajnie, czy wręcz zwiększa ich potencjał.
Jakie są rozpoznać alkoholizm — objawy uzależnienia
Po osobie uzależnionej od alkoholu początkowo może nie być widać alkoholizmu. Jednak każdego pracodawcę powinny zainteresować częste i nieuzasadnione nieobecności, czy spadek wydajności. Od takich właśnie objawów zazwyczaj najszybciej można rozpoznać problem alkoholowy. Osoba popadająca w alkoholizm traci motywację do pracy i z każdym dniem szuka nowych okazji do picia. Może zdarzać się, że będzie przychodziła do pracy na tak zwanym kacu lub nawet w stanie upojenia alkoholowego.
Trunki wysokoprocentowe doprowadzają do chwilowego, ale u osób nałogowe je spożywających także do długotrwałego, upośledzenia funkcji myślenia, czy sprawności fizycznej. Spóźnienia, mniejsza wydajność czy złe samopoczucie mogą prowadzić do strat finansowych. Wynikają one nie tylko z powodu braku wydajności, jak również z kar, jakie mogą zostać nałożone nie tylko na pracownika, ale i na pracodawcę. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby pod wpływem alkoholu lub osoby, która spożyje go podczas pracy. Co więcej, może on nałożyć na pracownika karę, a nawet rozwiązać z nim stosunek pracy. Warto także pamiętać o tym, że jeśli pracownik dozna wypadku w pracy, będąc pod wpływem alkoholu, może zostać pozbawiony zasiłku i prawa do ubiegania się o wypłacenie odszkodowania.
Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, by mówić o alkoholizmie, muszą wystąpić minimum trzy z sześciu określonych stanów w przeciągu roku. Są to:
- Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia.
- Upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem (brak możliwości powstrzymania się od spożywania alkoholu lub zakończenia picia w odpowiednim momencie);
- Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego pojawiającego się, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane.
- Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu oraz pojawienie się potrzeby spożycia większych dawek dla wywołania oczekiwanego efektu.
- Zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub zainteresowań spowodowana zwiększoną ilością czasu przeznaczoną na zdobywanie alkoholu lub jego picie czy uwolnienia się od następstw jego działania;
- Uporczywe picie alkoholu mimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw picia.
Zazwyczaj osoba uzależniona nie widzi swojego problemu. Wypiera go ze świadomości, ale winą za to obarcza się mechanizmy obronne choroby alkoholowej, które sprawiają, że chory odczuwa i myśli w inny sposób niż dotychczas. Osoba uzależniona ma swój własny świat, w którym często jest przekonana, że bliscy przedstawiają wszystko na wyrost, a konsekwencje są dużo mniejsze niż w rzeczywistości. Takie postrzeganie jest spowodowane właśnie alkoholem i niemożnością prawidłowej oceny sytuacji przez uzależnionego.
Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?
Głównym czynnikiem, który umożliwia wyleczenie alkoholizmu, jest całkowite zaprzestanie spożywania alkoholi. Jest to najważniejszy punkt terapii. Alkoholizm wymaga pomocy psychiatrycznej, a w trudnych przypadkach może być konieczne leczenie w ośrodku leczenia uzależnień. W leczeniu tego schorzenia ważne jest, aby pacjent nie czuł się sam, dlatego bardzo często spotyka się grupy wsparcia dla osób uzależnionych. Leczenie można rozpocząć w każdej chwili, jednak bardzo istotne są także chęci pacjenta. Nie powinno się go przymuszać, do wzięcia udziału w terapii, gdyż może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
O ile w przypadku pracowników biurowych alkoholizm może nam się wydawać mało szkodliwy (co oczywiście jest błędnym przekonaniem), o tyle wśród pracowników fizycznych może on stanowić duże zagrożenie. Zresztą to właśnie osoby wykonujące tego typu prace najczęściej podejrzewa się o nadużywanie alkoholu — często niesłusznie. Trzeba jednak przyznać, że osoby pracujące na budowie, na wysokościach, czy wykonujące zadania powiązane z elektryką są, nawet w normalnych warunkach, bardziej narażone na wypadki podczas pracy, niż osoby pracujące umysłowo. U osoby pracującej fizycznie, praca pod wpływem alkoholu może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest, by kontrolować pracowników.
Bardzo ważne jest, aby udzielić pomocy lub sięgnąć po nią w odpowiednim momencie i miejscu. Odtrucia alkoholowe dla mieszkańców Jeleniej Góry oferuje między innymi Ośrodek Terapii uzależnień z siedzibą w Mirkowie. Jest to stowarzyszenie, które wspomaga osoby w kryzysie życiowym, który został wywołany przez alkoholizm.