Wszechobecna digitalizacja sprawiła, że zawód informatyka stał się niezbędny. Tworzenie i administrowanie bazami danych czy tworzenie programów i aplikacji komputerowych stanowią bowiem nieodłączne elementy współczesnego świata. Dlatego też studia informatyczne to kierunek niezwykle perspektywiczny i rozwojowy. Warto również wspomnieć o zarobkach, które w branży IT należą do jednych z najlepszych.
Informatyka pod względem zawodowym jest obszarem o niezwykle szerokim polu działania. Studia informatyczne z jednej strony pozwalają zdobyć fundament, w postaci wiedzy z zakresu podstaw technologii informatycznych. Z drugiej zaś poprzez specjalność, umożliwiają głębsze poznanie wybranych dziedzin informatycznych i zdefiniowanie swojej ścieżki zawodowej.
Studia informatyczne – specjalności
Wybór specjalności na kierunkach informatycznych jest dość ważny. Dzięki temu poznajemy określoną dyscyplinę informatyczną w szerszym zakresie. Do najpopularniejszych należą z pewnością specjalności obejmujące programowanie, tworzenie i zarządzanie bazami danych oraz administrowanie sieciami informatycznymi. Przykładowymi specjalnościami, umożliwiającymi realizowanie się w wybranych dyscyplinach informatycznych są:
- Inżynieria oprogramowania – oprócz podstaw informatyki, związanych z architekturą komputerów i tworzeniem baz danych, specjalność ta przygotowuje do wykonywania pracy developera różnego rodzaju aplikacji, gier, stron internetowych itp.
- Technologie internetowe – specjalność ta skupia się głównie na aplikacjach internetowych, architekturze sieci globalnej, badaniach operacyjnych, administrowaniu i zabezpieczaniu sieci, baz danych i systemów informatycznych czy zarządzaniu projektami informatycznymi.
Niezależnie od wyboru specjalności, wszyscy absolwenci studiów informatycznych otrzymują zawodowy tytuł inżyniera.
Dla kogo studia informatyczne będą najlepsze?
Studia informatyczne to studia inżynieryjne, dlatego najlepiej odnajdą się na nich osoby, które lubią nauki ścisłe. Matematyka jest bowiem jednym z istotnych elementów informatyki. W przypadku programowania nie obejdzie się również bez dobrego zrozumienia zasad logiki.
Oczywiście osoby o humanistycznych talentach także mogą być świetnymi informatykami. Zwłaszcza w przypadku zastosowania nowoczesnych technologii internetowych w branżach e-commerce, gdzie obok umiejętności twardych, niezwykle przydatne są umiejętności miękkie, które jednak bardzo często łatwiej przychodzą osobom o mniej ścisłych umysłach.
Dlatego informatyka może być tak naprawdę doskonałym kierunkiem dla każdego, kto będzie odpowiednio zmotywowany i nastawiony na zdobycie szerokiego zakresu wiedzy. Jakby nie było, umożliwi to w przyszłości wykonywanie zawodu zaliczanego do grona najbardziej perspektywicznych i opłacalnych.