Rekrutacja do przedszkola co roku rozpoczyna się sporo wcześniej przed praktycznym rozpoczęciem roku przedszkolnego. Trzeba więc wiedzieć kiedy taki termin jest, aby go nie przegapić, gdyż taka sytuacja zamyka możliwość rekrutowania do przedszkola w danym roku. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co powinno się wiedzieć przed zapisem dziecka do przedszkola.

Jaki jest harmonogram rekrutacji do przedszkoli?

Trzeba mieć świadomość tego, że termin rekrutacji do przedszkola może różnić się na poziomie regionalnym, dlatego warto zainteresować się tym o wiele wcześniej i śledzić informacje w urzędach, które pełnią nadzór nad placówkami przedszkolnymi. Nie tylko termin, ale i sposób rekrutacji może różnić się w zależności od miasta. W niektórych miejscach rekrutacja do przedszkola rozpoczyna się już w połowie lutego, ewentualnie w marcu. W czerwcu następuje rekrutacja uzupełniająca, a pod koniec wakacji podawana jest jeszcze lista z ewentualnymi wolnymi miejscami, na które można próbować się dostać.

Jakie formalności należy spełnić, aby ubiegać się o przyjęcie do przedszkola?

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko kontynuowało naukę w danym przedszkolu przez kolejny rok, wystarczy złożyć deklarację kontynuacji uczęszczania do tego konkretnego przedszkola. Jeśli natomiast nasze dziecko będzie dopiero rozpoczynało przygodę z przedszkolem, to formalności będzie oczywiście więcej. Do przedszkoli w całym kraju rekrutacja następuje na podstawie różnych kryteriów ustawowych. Rekrutacja odbywa się częściowo poprzez wypełnienie wniosku elektronicznego, a następnie składa się wniosek papierowy.

Jakie kryteria ustawowe wpływają na przyjęcie do przedszkola?

Według ustawy, jako pierwsze, mają szanse dostać się do przedszkola dzieci które:

  • pochodzą z rodziny wielodzietnej;
  • posiadają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • posiadają rodziców lub rodzeństwo z takim orzeczeniem;
  • mają samotnych rodziców;
  • wychowują się w rodzinie zastępczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj