Jeszcze do niedawna praca za granicą, często na czarno, przynosiła spore zyski. Dziś, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej, możemy pracować w unijnych krajach bez pozwoleń. To sprawia, że na pracę za granicą wciąż decyduje się wiele osób. Skłania ich do tego nie tylko chęć zarobienia większych pieniędzy, ale często także pragnienie zmiany stylu życia czy otoczenia. Jakie są wady i zalety pracy za granicą? Na co należy zwrócić uwagę, szukając tam zatrudnienia?

Praca za granicą – o tym trzeba wiedzieć

Wielu Polaków decyduje się na pracę poza granicami kraju. Najczęściej skłaniają ich do tego względy ekonomiczne, bo jednak zarobki za granicą są wyższe niż w Polsce. Jednak sporo osób chce w ten sposób poznać inne kraje lub po prostu zmienić swoje życie. Zanim jednak zdecydują się na wyjazd, powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Szukanie pracy – agencja czy samodzielnie

Pracy za granicą warto poszukać jeszcze przed wyjazdem. Popularne są różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, które oferują pracę w rozmaitych krajach i zawodach. Można też szukać pracy z polecenia znajomego lub skorzystać z ofert profesjonalnych agencji pracy.

Najlepszą opcją wydaje się skorzystanie z dobrych i legalnych agencji pracy. Mają one zwykle ciekawe oferty pracy w Niemczech i innych europejskich krajach, zwykle w firmach. Co ważne, większość formalności można wtedy załatwić w języku polskim, a jeśli praca za granicą ma być na umowie zagranicznej, to agencja pomoże w tłumaczeniu i załatwianiu formalności.

Agencje zapewniają też niezbędne doradztwo i wsparcie koordynatora.

Nieuczciwi pośrednicy i firmy

Przy poszukiwaniach pracy można natknąć się także na nieuczciwe agencje czy pośredników. Dlatego przed wyborem agencji trzeba koniecznie sprawdzić, czy działa ona legalnie. Dużo informacji na temat pośredników i agencji jest w Internecie, można też poprosić znajomych, którzy już korzystali z takich usług o opinie.

Jeśli pośrednik lub agencja nie przedstawia jasnych warunków pracy, przedłuża czas podpisania umowy czy też nie za bardzo chce pokazać umowę, to lepiej z takich usług zrezygnować.

Znajomość języka

Znajomość języka obcego jest bardzo przydatna w pracy za granicą. Najlepiej znać język kraju, w którym zamierza się pracować, ale w wielu przypadkach wystarcza znajomość języka angielskiego. Praca za granicą bez języka jest oczywiście możliwa, jednak wtedy zwykle na początku pojawiają się problemy z komunikacją.

Wady pracy za granicą

Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy do Niemiec. Skłaniają ich do tego lepsze zarobki w Niemczech oraz bliskie położenie tego kraju. Jednak praca za granicą, nawet w niedalekich Niemczech ma swoje minusy.

Największą wadą dla większości jest rozłąka z bliskimi. Brak najbliższych i tęsknota za nimi jest bardzo trudne do zniesienia. Pewną namiastką jest utrzymywanie kontaktu telefonicznego czy przy pomocy internetowych komunikatorów.

Dla wielu osób ogromnym problemem jest nieznajomość języka obcego. To nie tylko utrudnia pracę, ale także codzienne funkcjonowanie, np. robienie zakupów.

Konsekwencją nieznajomości języka może być też problem ze znalezieniem mieszkania w pobliżu zakładu pracy.

Dlaczego warto pracować za granicą?

Choć praca za granicą ma swoje wady, to jednak zalet jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim jest dużo ciekawych ofert pracy, zwykle za lepsze pieniądze niż w Polsce. Popularna wśród Polaków praca w Niemczech, to nie tylko bardzo dobre zarobki, ale także ciekawe dodatki socjalne, z najpopularniejszym dodatkiem Kindergeld na czele, który jest sporo wyższy niż polskie 500+.

Dzięki pracy za granicą jest możliwy ciągły rozwój pracownika. Poznaje on nowe technologie i techniki pracy, zdobywa nowe umiejętności i doświadczenie. Przy okazji uczy się też języka danego kraju.

Pobyt i praca za granicą pozwala też poznać życie innych narodów, zwiedzić piękne zabytki i miejsca. Zaznajamianie się z innymi kulturami sprawia, że człowiek staje się bardziej otwarty i tolerancyjny. To potem przekłada się na kontakty w pracy i w życiu codziennym.

Podsumowanie – jednak się opłaca

Praca za granicą jest wciąż popularna i warto ją wybierać. Wpływają na to przede wszystkim większe pieniądze, które można zarobić w innych krajach. Ale taka praca ma też dużo innych zalet, niekoniecznie materialnych.

Zagraniczni pracodawcy chętnie zatrudniają Polaków, doceniając ich zaangażowanie w pracę oraz kwalifikacje. Zapotrzebowanie na fachowców jest coraz większe, szczególnie w Niemczech, więc ogłoszeń typu „praca dla kierowcy C+E w Niemczech” wciąż będzie sporo.

Pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych agencji pracy, które pomagają w załatwieniu formalności. Ciekawą ofertę przedstawia np. agencja Finde HR, która nie tylko rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech, ale pomaga przy załatwianiu wszelkich formalności. Co ważne, proponuje ona bezpośrednie zatrudnienie w niemieckich, sprawdzonych firmach oraz opiekę koordynatora w początkowym okresie zatrudnienia. Dzięki temu początki pracy w nowej firmie są dużo łatwiejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj