Eksperci twierdzą, że nawet 70 proc. polskich studentów wybiera nieodpowiedni kierunek. Wciąż maleje ilość żaków w Polsce, ale jednocześnie rośnie świadomość, że samo ukończenie wyższej uczelni nie wystarczy, żeby osiągnąć sukces zawodowy.

Najbardziej oblegane kierunki studiów

Listę najbardziej popularnych kierunków studiów publikuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sprawdźmy zatem, czego chciały się uczyć osoby, które zdecydowały się na studia w roku akademickim 2019/2020. W sumie nauczanie rozpoczęło 424 tys. osób. Młodzi najczęściej wybierali:

  • informatykę – 32680 osób,
  • psychologię – 25381 chętnych,
  • zarządzanie – 22930 osób.

Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? Najwięcej chętnych na jedno miejsce aplikowało na:

  • orientalistykę – japonistykę – 26 osób,
  • matematykę – 22 osoby,
  • orientalistykę – sinologię –19,5 osoby,
  • sztuki nowoczesne – 16 osób.

Od lat niezmiennym zainteresowaniem cieszą się te same kierunki. Żacy zapominają jednak, że wybieranie bardzo popularnych studiów może spowodować, że będą mieć w przyszłości duży problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Warto zdecydować się na taki profil, dzięki któremu młody człowiek wyróżni się na rynku.

Executive Master of Business Administration

Jeśli chcesz zdobyć ważne umiejętności i zainwestować w swoją zawodową przyszłość, rozważ podjęcie studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration w Szkole Biznesu. Są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych studiów na świecie zapewniających kwalifikacje menadżerskie. Ich program jest nastawiony na uzupełnienie wykształcenia akademickiego i rozwój umiejętności przywódczych. Takie studia to doskonały sposób na wzmocnienie kwalifikacji kadry zarządzającej, np. osób zasiadających w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, dyrektorów spółek handlowych czy menadżerów. Obecnie posiadanie wyższego wykształcenia nie stanowi już przewagi konkurencyjnej na rynku pracy, ale już ukończenie takich studiów podyplomowych jak Executive Master of Business Administration zwiększa wartość pracownika i otwiera przed nim wiele zawodowych dróg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj