Czas epidemii to niestety bardzo trudny okres dla wielu firm, które zastanawiają się, jak przetrwać. Z kolei pracownicy martwią się o zatrudnienie – szacuje się, że w większości organizacji nie da się uniknąć redukcji etatów. Zamiast jednak załamywać ręce, postaw na rozwój! Przedstawiamy obszary, w których warto się szkolić już teraz, by nie musieć martwić się o pracę po epidemii.

Epidemia a gospodarka – co nas czeka?

Rządowe ograniczenie wpłynęły na zatrzymanie działalności firm działających w wielu branżach, a innym znacząco ograniczyły możliwości działania. To z kolei wywołuje znaczne spowolnienie gospodarki. Co więcej, nie wiadomo, ile potrwa obecna sytuacja, a także ile czasu zajmie nam wychodzenie z kryzysu, który w tym momencie jest raczej nieunikniony. Eksperci szacują, że sytuacja związana z COVID-19 wywoła bezrobocie na poziomie nawet 10% – najwyższe od lat. Być może niektórych pracowników czeka też redukcja wynagrodzeń oraz czasu pracy. Nie wszystkie prognozy są jednak tak pesymistyczne. Epidemia jak na razie wzmogła bowiem zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT, logistyków, spedytorów czy osoby odpowiadająca za zaopatrzenie i kurierów. Ponadto wielu pracodawców deklaruje, że nie planuje redukcji etatów wśród kierowników średniego i wyższego szczebla – sprawne zarządzanie w czasach kryzysu to bowiem podstawa.

Szkolenia na czas epidemii – jakie umiejętności rozwijać?

Dzięki szkoleniom możliwe jest uzupełnienie branżowej wiedzy, a także zdobycie zupełnie nowych umiejętności. Na rynku nie brakuje programów (dostępnych również online), które pomogą Ci dostosować się do nowych warunków rynkowych po epidemii i zachować konkurencyjność na rynku pracy. Zarówno szkolenia online, jak i stacjonarne znajdziemy na https://eventis.pl czy też na https://szkolenia-news.pl, a anglojęzyczne na https://edX.org. Strony takie specjalizują się w tematyce szkoleń, publikują oferty setek różnych firm szkoleniowych, więc umożliwiają szybkie znalezienie szkolenia czy kursu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, ale również będą atrakcyjne kosztowo.

W jakie szkolenia i kursy warto zainwestować?

  • Szkolenia z obszaru IT – np. programowania – to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zatrudnienia oraz wysokie zarobki. Sektor informatyczny stale będzie się rozwijać – eksperci przewidują bowiem, że wiele zadań będzie realizowanych zdalnie nawet po zakończeniu epidemii.
  • Szkolenia z digital marketingu od pewnego czasu cieszą się sporą popularnością. Warto poddać się temu trendowi, ponieważ epidemia wymusza znacznie szybszą cyfryzację w wielu sektorach.
  • Szkolenia menedżerskie to m.in. tematyka dotycząca zarządzania zespołem czy projektami. Jak wspomniano, zapotrzebowanie na dobrych menedżerów w najbliższym czasie będzie wysokie.
  • Szkolenia z umiejętności miękkich, czyli np. zarządzania czasem, kreatywnego rozwiązywania problemów czy komunikacji interpersonalnej, to sposób na zwiększenie swojej efektywności, również podczas pracy zdalnej.

Należy przy tym pamiętać, że każdy wysiłek rozwojowy to dla pracodawcy sygnał o zaangażowaniu pracownika, co może być bardzo istotne dla jego kariery zawodowej w czasach kryzysu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj