W Polsce zawód nauczyciela wybierają przede wszystkim kobiety. Jest to dobry sposób na stabilną i w miarę dobrze płatną pracę w jednostkach budżetowych. Jednocześnie nie jest to praca łatwa i nie każdy się w niej odnajdzie.

Kto decyduje się zostać nauczycielem?

Bycie nauczycielem nie zawsze jest kwestią oczywistego wyboru. Bardzo często nauczycielami zostają osoby, które ukończyły takie kierunki studiów jak biologia, chemia czy geografia. Pracę w szkołach podejmują także osoby, dobrze znające języki obce, choć często wcześniej miały inne plany, co do aktywności zawodowej. Jest także bardzo duża grupa osób, które już w młodości wiedzą, że chcą pracować w szkołach czy przedszkolach. Z zamiarem uczenia innych na akademie wychowania fizycznego idą osoby lubiącą sport. Podobnie rzecz ma się z absolwentami filologii polskiej, którzy z góry wiedzą, że będą w szkołach uczyć dzieci i młodzież języka ojczystego.
Na pracę w szkołach decydują się przede wszystkim te osoby, które lubią dzielić się wiedzą i mają satysfakcję z uczenia innych. Bardzo ważne jest też, aby lubić kontakt z małymi dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami.

Jakie są jasne i ciemne strony bycia nauczycielem?

Praca nauczyciela zupełnie inaczej wygląda z perspektywy kadr szkolonych a inaczej od strony otoczenia. W społeczeństwie funkcjonuje wiele krzywdzących mitów na temat pracy nauczycieli. Przede wszystkim powszechnie uważa się, że pracują oni bardzo mało, bo tylko kilka godzin dziennie i mają bardzo dużo dni wolnych w roku. Tymczasem każdy nauczyciel po godzinach spędzonych przed tablicą ma cały szereg dodatkowych obowiązków. Ponadto zawód nauczyciela jest bardzo stresujący. Jego rolą jest nie tylko uczenie dzieci, ale także udział w ich wychowywaniu. Bardzo trudne bywają kontakty z rodzicami dzieci, którzy to właśnie nauczycieli obwiniają za słabe wyniki w edukacji czy naganne zachowanie dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj