Przejście wszystkich etapów rekrutacyjnych i otrzymanie propozycji pracy w dobrej firmie to ważny etap u każdego, komu zależy na rozpoczęciu nowej ścieżki kariery. Warto jednak pamiętać, że wraz z entuzjastycznym nastawieniem do nadchodzącej rzeczywistości, należy jeszcze mieć na uwadze szereg formalności, których musimy dopełnić wobec pracodawcy. W dzisiejszym artykule opowiemy o dokumentach, jakie będą wymagane przed sporządzeniem umowy o pracę. Jakie rodzaje dokumentacji należy dostarczyć do działu kadr? O czym należy pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego wydłużenia procedur pracowniczych?
Lista dokumentów do przedstawienia nowemu pracodawcy
Każdy pracownik musi okazać swojemu pracodawcy dowody posiadanych kwalifikacji zawodowych i wykształcenia. Dlatego jeszcze przed przyjściem pierwszego dnia do nowej pracy, należy zgromadzić odpowiednią dokumentację i przekazać ją do działu kadr. Pierwsze miejsce na liście dokumentacji do akt osobowych pracowników zajmuje świadectwo pracy, potwierdzające poprzednie miejsca zatrudnienia. Na świadectwie pracy widnieją informacje o rodzaju pełnionych obowiązków, sposobie ustania stosunku pracy, oraz całkowitym okresie świadczenia pracy w danym miejscu. Jeśli pracownik złożył odpowiednią dyspozycję u swojego pracodawcy, otrzymane świadectwo będzie również zawierać wzmiankę o posiadanych kwalifikacjach i odbytych szkoleniach. Z punktu widzenia przyszłego miejsca pracy, tego rodzaju informacje jednoznacznie dowodzą prawdziwości deklarowanych kwalifikacji przez nowego pracownika i budują jego wiarygodność w oczach rekruterów.
Większość pracodawców będzie wymagała od swoich pracowników przedłożenia dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie. Zatrudnienie ujęte w Bazie Zawodów Regulowanych podlega odmiennym regułom i zaświadczenie o wykształceniu będzie niezbędnym elementem procesu rekrutacji. Można śmiało przyjąć, że dokumentacja poświadczająca posiadane wykształcenie powinna być przygotowana już w momencie wysłania CV, gdyż przyszły pracodawca bez wątpienia o nią poprosi.
Oprócz dokumentów mających wartość dowodową, przyszły pracownik będzie zobowiązany do poddania się badaniom lekarskim, których zakres zależy od zajmowanego stanowiska. Rezultatem przebytych badań staje się orzeczenie o zdolności do pracy, wydawane przez lekarza medycyny pracy i uprawniające do realizacji właściwych zadań.
Przygotowanie dokumentów, jakie nowy pracownik musi dostarczyć do swojego zakładu pracy, warto rozpocząć już na etapie rozsyłania CV. Unikniemy wówczas stresu i niepotrzebnego wydłużania procesu rekrutacji, jeśli nagle okaże się, że brakuje ważnego dokumentu.
Szukam pracy w Dryg.pl
Jeśli potrzebujesz nowego zatrudnienia na atrakcyjnych warunkach, serwis Dryg.pl stanowi dobre miejsce do rozpoczęcia poszukiwań. Szukam pracy w dryg.pl i znajduję ją na jasnych zasadach. Dryg.pl to profesjonalny serwis agregujący tysiące ofert z rozmaitych branż, dzięki którym w krótkim czasie podejmiesz zatrudnienia zgodne z Twoimi kwalifikacjami.