Kolej w naszym kraju nieustannie się rozwija i dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na zatrudnienie inżynierów z zakresu projektowania, budowania i utrzymywania linii kolejowych. Dynamiczne zmiany dotyczą również transportu miejskiego, w tym tramwajów i metra. Szacuje się, że transport kolejowy w najbliższych latach będzie rozwijał się jeszcze szybciej, dlatego też kierunek Budownictwo kolejowe to studia z przyszłością.
Cel studiów na kierunku Budownictwo kolejowe
Studia na kierunku Budownictwo kolejowe przeznaczone są dla osób zainteresowanych tą branżą, które chcą brać udział w projektowaniu innowacyjnej sieci kolejowej. W toku studiów na kierunku Budownictwo kolejowe słuchacz zdobywa wiedzę z zakresu infrastruktury kolejowej oraz umiejętności zarządzania projektami. Studia będą doskonałym przygotowaniem, które pozwolą absolwentowi znaleźć zatrudnienie w zawodzie inżyniera budownictwa lądowego o specjalizacji transport szynowy. Studenci tego kierunku kształcą się w projektowaniu, budowie, modernizacji, remontowaniu, eksploatacji oraz utrzymaniu różnego rodzaju obiektów kolejowych.
Perspektywa zatrudnienia
Absolwenci kierunku Budownictwo kolejowe uzyskują nie tylko merytoryczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, niezbędne do pracy w zawodzie inżyniera. Dzięki temu z powodzeniem mogą znaleźć zatrudnienie w budownictwie, w projektowaniu i utrzymaniu obiektów kolejowych. Ponadto mogą pracować w administracji kolejowej, przedsiębiorstwach zarządzających komunikacją miejską (szczególnie transportem szynowym) czy w firmach produkujących tabor kolejowy.
Jakie kwalifikacje posiada inżynier Budownictwa kolejowego?
Zakres prac inżyniera o takiej specjalizacji obejmuje głównie projektowanie, realizację i nadzór nad tworzeniem nowej sieci kolejowej oraz sprawowanie nadzoru nad tą istniejącą. Do obowiązków inżyniera kolejowego należy również piecza nad remontowanymi obiektami ruchu kolejowego, a także dostosowanie tras do innowacji pojawiających się w transporcie kolejowym. Ponadto zajmuje się on utrzymaniem i konserwacją linii węzłów kolejowych oraz zachowaniem bezpieczeństwa użytkowania.
Budownictwo kolejowe w WSEiZ
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie to miejsce, gdzie studenci mogą rozpocząć kształcenie z zakresu Budownictwa kolejowego. Studia inżynierskie I stopnia z tą specjalnością: https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/budownictwo-i-stopnia/budownictwo-kolejowe/ skierowane są do pasjonatów kolejnictwa, a ich edukacja obejmuje:
- projektowanie i budowę nowoczesnych szlaków kolejowych wraz z infrastrukturą (przejazdy stacje kolejowe, perony, tunele),
- przebudowę oraz remonty sieci trakcyjnych i metody planowania rozwoju kolejowych układów komunikacyjnych,
- sterowanie ruchem kolejowym oraz modernizację istniejących już obiektów.
Absolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia w WSEiZ: https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/budownictwo-studia-ii-stopnia/budownictwo-kolejowe/. Nowoczesny proces kształcenia odbywa się w specjalistycznych pracowniach i laboratoriach, które posiadają na wyposażeniu niezbędne urządzenia, pomoce i oprogramowanie. Baza dydaktyczna Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania zlokalizowana jest w centrum stolicy.